
Római kori bronzszobor teljes épségben megmaradt bal lábára bukkantak a régészek Pakson. A szenzációs régészeti leletre Paks-Dunakömlőd Bottyánsáncon, a valamikori Lussonium nevű római katonai erőd feltárásán találtak rá a régészek. A szobor valószínűleg valamelyik császárt ábrázolhatta. A lelet Magyarországon eddig példa nélküli.
A szobor másfélszeres életnagyságú alkotás lehetett, ennek bal lába térdig teljes egészében megmaradt - mondta el a Független Hírügynökségnek Váradyné Péterfi Zsuzsanna, a Paksi Városi Múzeum igazgatója. A 70 centi magas lábon díszes lábbeli látható, ezért a régészek azt gondolják, valamelyik császárt ábrázolhatja. Mivel a lelet a Kr. u. III. századból származik, feltehetően valamelyik katonacsászárról van szó.
Rengeteg kőszobrot ismerünk ebből a korból, bronzszobor azonban nagyon kevés maradt az utókorra, mivel ennek anyagát a későbbi századokban előszeretettel olvasztották be és hasznosították újra - érzékeltette a lelet jelentőségét a Független Hírügynökségnek Váradyné Péterfi Zsuzsanna. A múzeumigazgató hozzátette: a leletre meghatározott régészeti kutatási program során találtak rá, a Római Birodalom dunai határát alkotó Limes egyik erődjének területén. Korábban ugyanitt már előkerült egy szobor-talapzat, lehet, hogy az tartotta a most megtalált szobrot.
Kicsi a valószínűsége, hogy újabb hasonlóan nagy szobordarabra bukkanunk, kisebb darabok előkerülésében azonban reménykedünk - jelentette ki a múzeumigazgató. Szerinte a lelet az elmúlt 20 év legnagyobb kutatási eredménye. Váradyné Péterfi Zsuzsanna azt mondta, a leletet restaurálják, majd a jövő évben állítják ki a közönség előtt. A múzeumigazgató bízik abban, hogy a kiállítás Pakson lesz.
Forrás: Szent Korona Rádió